Doç. Dr. Devkan KALECİ


Lisans eğitimini Balıkesir Üniversitesi, Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik Eğitimi bölümünde, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini İnönü Üniversitesi Fizik Anabilim Dalında tamamladı. 2007’den itibaren İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2020 yılında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Alanında Doçent ünvanı aldı. Halen aynı bölümde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

2008 yılında 3 ay süreyle Avustralya Adelaide Üniversitesi’nde, 2013 yılında YÖK bursu ile 3 ay ve 2016 yılında TÜBİTAK bursu ile 6 ay Amerika Birleşik Devletleri’nde (Texas A&M Üniversite Görselleştirme Bölümü) ziyaretçi araştırmacı olarak bulundu. Bu üniversitede oyun tasarımı, hikâye yapıları ve bilgisayar grafiği alanında çalışmalar yaptı.

Eğitsel oyun tasarımı ve geliştirilmesi, artırılmış ve sanal gerçeklik uygulaması tasarımı ve geliştirmesi, hikâye yapılarının teorik çerçevelerinin geliştirilmesi, öğrenme yönetim sistemleri konusunda çalışmaları bulunmaktadır. Oyun tasarımı, sanal ve artırılmış gerçeklik alanlarında İnönü Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Biriminde tamamlanmış ve devam etmekte olan projeleri bulunmaktadır. 2014 (Mersin Üniversitesi) ve 2015 (Anadolu Üniversitesi) Akademik Bilişim Konferanslarında, ‘015 ICITS Sempozyumunda “Blender ile Oyun Tasarımı” ve ITTES 2016 Sempozyumunda “Oyun Tasarımı” kursları vermiştir.

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark faaliyet gösteren Educode Arge (KodlaTürkiye) Bilişim Teknolojileri Üretim İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A. Ş. Kurucu ortağıdır.